twitter facebook instagram youtube linkedin
合気道

Aikido nedir?

Aikido, Kurucu Morihei Ueshiba’nın yarattığı modern bir savaş sanatıdır. Kurucu’dan sonra oğlu Kisshomaru Ueshiba “Aikido Doshu” (Aikido’nun manvei lideri) olarak göreve başlamıştır. Şu anda, Moriteru Ueshiba babasının ardından Aikido Doshu olarak devam etmektedir.

Aikikai Vakfı, Kurucu tarafından yaratılan Aikido mirasını desteklemek, Aikido aracılığıyla beden ve zihin eğitimini sağlamak ve Aikido’yu geliştirmek amacıyla kurulmuş bir dernektir. Bugün Aikido, dünya çapında 130 ülkede çalışılmaktadır.
“Aikido Hombu Dojo” (Aikido’nun dünya merkezi), 1931 yılında kurulmuştur. Doshu’nun altında, çok sayıda “Shihan” (kıdemli eğitmen) ve “Shidoin” (eğitmen), Aikido’nun merkezinde pratiğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik çabalarını birleştirmişlerdir.

Aikido hakkında

Aikido, 1920’lerde Japon sanatı sanatlarında yüksek bir mertebeye ulaşmış bir usta olan Morihei Ueshiba (1883 ~ 1969) tarafından oluşturulmuş bir Japon savaş sanatıdır. Aikido, karşı tarafın hareketi ile harmanlanarak ve karşı tarafa karşı çıkmak yerine onun gücünü yeniden yönlendirerek gerçekleştirilir. Aikido’da rekabet yoktur. Aikido eğitiminin amacı, bir adımın ya da becerinin mükemmelliğini sağlamak değil, doğanın kurallarına göre kişinin karakterini geliştirmesidir.

Aikido’nun Özellikleri

Aikido eğitimi, her bir kişinin yeterlilik düzeyine göre fiziksel ve zihinsel eğitimi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Aikido eğitimi sadece sağlık için değil, aynı zamanda günlük yaşam için doğal olarak özgüven geliştirmektedir. “Dojo” (antrenman salonu), insanın anlayışını derinleştirmek ve yaş, cinsiyet ve mesleğe bakmaksızın insanlarla tanışmak için ideal bir yerdir.

Dünya çapında Aikido

Aikido’nun denizaşırı yayılmasından bu yana 60 yıl geçmiştir. Bu süre zarfında 130 ülkede Aikido çalışılmaya başlamıştır. Aikido dünyanın her yerinde kök salmıştır, çünkü zihni ve bedeni eğitmenin bir yolu olarak kabul edilmektedir ve bu nedenle Aikido değerleri ırk ve sınırların ötesine uzanmaktadır. Yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin bir sonucu olarak, 1976’da Uluslararası Aikido Federasyonu (IAF) kurulmuştur ve Federasyon Genel Kurulu her dört yılda bir gerçekleştirilmektedir. 1984’te Uluslararası Aikido Federasyonu, Uluslararası Spor Federasyonları Genel Birliği’nin (GAISF) resmi bir üyesi olmuştur. Japonya Hükümeti Vakfı tarafından gönderilen uluslararası örgütler ve gönüllüler tarafından gerçekleştirilen faaliyetler, Kıdemli Yurtdışı İşbirliği Gönüllüleri ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından gerçekleştirilen projeler de aktif hale gelmiştir. Aikido, uluslararası olarak 21. yüzyılda yeni bir kültür olarak tanımlanmaktadır.

Aikido’nun Tarihçesi

1883 Aikido Kurucusu Morihei Ueshiba, 14 Aralık’ta Wakayama Eyaletindeki Tanabe kentinde doğdu.
1897 Kurucu, çeşitli geleneksel dövüş sanatları stillerini incelemeye başladı.
1912 Kurucu, hükümete Hokkaido’ya öncülük etmek için davet çağrısında bulunur. Shirataki’ye (şimdiki Engaru-cho olarak bilinir), Monbetsu-gun, Hokkaido’ya göç eden bir gruba öncülük eder.
1919 Geri döndükten sonra Kyoto’nun Ayabe şehrinde bulunan Kurucu, Omoto dini mezhebinden Onisaburo Deguchi ile tanışır ve kendini ruhsal eğitime adar.
1920 Kurucu, Kyoto Eyaleti’ndeki Honbe-cho, Ayabe’nin eteklerinde “Ueshiba-juku” adlı bir dojo açtı.
1921 Kisshomura Ueshiba (ikinci Doshu) 27 Haziran’da Ayabe, Kyoto’da doğdu.
1922 Kurucu, zihinsel pratikleri ile birleştiğinde zihnin gelişmesi nedeniyle “Aiki” yi dövüş sanatlarının özü olarak niteliyor.
1927 Kurucu ailesiyle birlikte Tokyo’ya gelir ve Shirogane-Sarumachi, Shiba’da Dövüş Sanatları öğretmeye başlar. Ana faaliyetleri Tokyo’ya taşınır.
1931 Kobukan Dojo, bugünkü Wakamatsu-cho, Shinjuku’da kuruldu.
1940 Kobukai Vakfı, Bay Isamu Takeshita ile ilk cumhurbaşkanı olarak, Sağlık ve Refah Bakanlığı tarafından resmen tanındı.
1941 Iwama, Ibaraki Prefecture’da bir kapı dojo inşa etmeyi planlıyor.
1942 “Aikido” ismi kabul edildi. Kisshomaru Ueshiba, karargahın müdürü olarak adlandırılıyor.
1943 Aiki Tapınak İwama, Ibaraki Eyaletinde dikildi.
1945 Ibaraki Dojo, Iwama’da, Ibaraki Eyaletinde, Aiki Tapınağının ek bir tesisi olarak inşa edilmiştir.
1948 Aikikai Vakfı, resmi olarak Heath ve Refah Bakanlığı (9 Şubat) tarafından kabul edildi. Bay Kenji Tomita, Aikikai Vakfı’nın Başkanı oldu.
1949 Hombu Dojo’nun başkanı Kisshomaru Ueshiba’nın önderliğinde günlük bir çalışma programı başladı.
1951 Moriteru Ueshiba (şu anki Doshu) 2 Nisan’da Tokyo’da doğdu.
1955 İlk halka açık Aikido gösterisi Tokyo Nihonbashi’deki Takashiyama mağazasının çatısında gerçekleştirildi.
1957 Kisshomaru Ueshiba ilk kitabı Aikido’yu yayınladı.
1959 Aikido Gazetesi’nin (daha önce Aiki adıyla anılan) ilk sayısı yayınlandı.
1960 Kurucu, Japon Hükümeti’nden Madalyayı Mor Şerbetle Onurlandırdı.
1961 All-Japan Aikido Üniversitesi Federasyonu kuruldu (Ekim).
1964 Kurucu, Yükselen Güneşin Düzeni, Altın Raylar ve Rossette ödülünü aldı.
1967 Kisshomaru Ueshiba, Aikikai Vakfı’nın başkanı oldu.
1968 Yeni inşa edilen Aikido Hombu Dojo tamamlandı (Ocak). Aikido Akademisi Tokyo şehir hükümeti tarafından onaylandı (Temmuz).
1969 Kurucu, 26 Nisan’da 86 yaşında vefat etti. Kurucunun geçmesiyle birlikte Kissshomaru Ueshiba Doshu unvanını devraldı.
1976 All-Japan Aikido Federasyonu kuruldu (Mayıs). İlk IAF kongresi Tokyo’daki Keio Plaza Oteli’nde gerçekleştirildi. 28 ülkeden (Ekim) 400 delegeye katıldı.
1977 15’inci Tüm Japonya Aikido Gösterisi, Nippon Budokan’da 1000’den fazla katılımcıyla (21 Mayıs) gerçekleştirildi. Gösteri, her yıl Nippon Budokan’da gerçekleştirildi.
1986 Moriteru Ueshiba, Hombu Dojo’nun başı seçildi. IAF, Uluslararası Spor Federasyonu Genel Birliği (GAISF), (Ekim) resmi bir üyesi oldu. Kisshomaru Doshu, Japon Hükümeti’nden (Kasım) Mavi Şöhret Madalyası Madalyasını aldı.
1995 Aikido’nun hem yurtiçinde hem de uluslararası alanda yayılmasının hayat boyu süren sosyal katkılarından dolayı, Kisshomau Doshu, Japon Hükümeti’nden (April) Üçüncü Sıradaki Kutsal Hazine Ödülü’nü aldı.
1996 Kisshomaru Doshu, Aikikai Vakfı’nın Başkanı oldu ve Moriteru Ueshiba, 21 Temmuz Yönetim Kurulu Başkanı’na aitti.
1999 İkinci Doshu Kisshomaru Ueshiba, 4 Ocak’ta 77 yaşında vefat etti. Kisshomaru Doshu’nun geçmesiyle, Moriteru Ueshiba 18 Ocak’ta Doshu unvanını devraldı.
2002 All-Japan Lisesi Aikido Federasyonu 25 Mayıs’ta kuruldu ve Japonya-Japon Lisesi Aikido Gösterisi Tokyo Budokan’da (Ağustos) yapıldı.
2012 Aikikai Vakfı, bir Kamu Çıkarma Vakfı (Nisan) olarak kayıtlıdır.
2013 Moriteru Ueshiba Doshu Madalyası’nı Japonya İmparatoru (Kasım) ‘dan Mavi Şeref Onuruna aldı.